کیوان کریمی: فیلمم جستجویی برای امید است

منصور جهانی:کیوان کریمی در گفت‌وگو با مجله معتبر سینمایی «ورایتی» گفت: فیلم من در مورد جستجویی برای امید است و امیدی که گم شده است، در واقع فیلم‌های من به دنبال این امید می‌گردند. «اِد مِزا» Ed Meza در مجله معتبر سینمایی «ورایتی» Variety در موضوعی به 10 پروژه نهایی بخش La Fabrique du Cinema در هفتاد و سومين جشنواره بين‌‌المللی فیلم کن 2020 پرداخته و آنها را معرفی کرده است. در ابتدای مطلب آمده است: در میان این 10 پروژه، دو پروژه توجه جهانی را به خود جلب کرده‌اند؛ کارگردانان آنها سینماگران شناخته شده‌ای در دنیا هستند، که کیوان کریمی با پروژه سینمایی «آیا شما چیزی درباره امید می‌دانید؟» یکی از آنها است. بعد از ساخت مستند بلند «نوشتن بر شهر» و فيلم سینمایی «طبل» در سال 2012 و چندین سال فیلم نساختن، «آیا شما چیزی درباره امید می‌دانید؟» جدیدترین اثر این سینماگر است که هم اکنون در مرحله جذب سرمایه قرار دارد و شرکت‌های جهانی فیلم، قرار است بر روی آن سرمایه‌گذاری کنند.
در بخش دیگری از این گزارش آمده است: پروژه‌هایی که در بخش La Fabrique انتخاب شده‌اند؛ آثاری هستند که کارگردانان آنها استعدادهای چهارگوشه دنیا به شمار می‌روند که در جشنواره بين‌‌المللی فیلم کن فرانسه برای آینده سینما معرفی‌ شدند. این 10 پروژه رنج مختلفی از تمام موضوعات اعم از؛ جنگ، نابرابری جنسیتی، فشارهای خارجی، نابرابری نژادی و حتی در مورد دوران پس از استعمار است و به همین دلیل، این 10 کارگردان هر کدام از گوشه‌هایی در این جهان، از جمله؛ آفریقا، خاورمیانه، شرق، آمریکای جنوبی و شرق اروپا حضور پیدا کرده‌اند.
در ادامه این گزارش، مجله «ورایتی» با کیوان کریمی به گفت‌وگو پرداخته است، وی در مورد «آیا شما چیزی درباره امید می‌دانید؟» می‌گوید: فیلم من در مورد جستجویی برای امید است و امیدی که گم شده است و فیلم‌های من به دنبال این امید می‌گردند. پس می‌توان نتیجه گرفت که «آیا شما چیزی درباره امید می‌دانید؟» به نوعی در مورد تاریخ ایران، امیدوارانه است.
کریمی در ادامه گفت: فیلمنامه این فیلم را در مورد دوره خاصی از تاریخ ایران نوشتم، به دلیل اینکه خاطره جمعی همه ما در مورد گذشته و حال است که بایستی همیشه آن را به یاد بیاوریم و در مورد آن مقاومت کنیم؛ برای اینکه این خاطرات را از دست ندهیم.