«نان مقدس» در معتبرترین جشنواره مستند دنیا

منصور جهانی ـ فیلم مستند «نان مقدس» به کارگردانی زنده‌یاد رحیم ذبیحی و به تهیه‌کنندگی تورج اصلانی به بخش مسابقه سی و سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند آمستردام «ایدفا» در کشور هلند راه پیدا کرد.
فیلم مستند «نان مقدس» Holy Bread آخرین اثر مرحوم رحیم ذبیحی و به تهیه‌کنندگی تورج اصلانی کارگردان و مدیرفیلمبرداری تجربه‌گرای سینمای ایران؛ در نخستین حضور بین‌المللی خود، به نمایندگی از سینمای ایران در بخش رقابتی «فیلم‌های نیمه بلند» در سی و سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند آمستردام ـ «ایدفا» IDFA در کشور هلند به نمایش در می‌آید.جشنواره بین‌المللی فیلم مستند آمستردام ـ «ایدفا»، معتبرترین جشنواره مستند جهان به شمار می‌رود که امسال به دو ‌شکل آنلاین و فیزیکی و با نمايش آثار مستندی از کارگردانان کشورهای مختلف جهان، در چندین بخش مختلف رقابتی و غیررقابتی از جمله؛ بخش رقابتی اصلی «فیلم‌های بلند»، بخش رقابتی «فیلم‌های نیمه بلند»، بخش رقابتی «مستندهای دانشجویی»، بخش رقابتی «کودکان و مستند»، بخش غیررقابتی Luminous، بخش غیررقابتی Frontlight و … از روزهای 26 آبان ماه جاری تا 16 آذر ماه امسال (16 نوامبر تا 6 دسامبر 2020) در شهر آمستردام در کشور هلند برگزار می‌شود.
رحیم ذبیحی، متولد ۱۳۵۰ بانه در استان کردستان ایران و دانش‌آموخته انجمن سینمای جوان مهاباد، به مدت 20 سال در حوزه هنرهای نمایشی به عنوان کارگردان و نمایشنامه‌نویس، فعالیت کرد و در سال ١٣٨١ اولین فیلم کوتاه خود به نام «هاوار» را ساخت که در جشنواره‌های داخلی و خارجی مورد توجه صاحب نظران و منتقدان سینمایی قرار گرفت و در ادامه، نویسندگی و کارگردانی فیلم‌های متعدد کوتاه دیگری از جمله؛ «ستلایت»، «گریز»، «پایان جنگ»، «استرس»، «مردی که به گردش رفت» و … را بر عهده داشت.
نمایش فیلم كوتاه «هاوار» در جشنواره‌های مختلفی از جمله؛ کلرمونت فراند فرانسه، هامبورگ آلمان، سائو پائولوی برزیل، فیلم کوتاه تهران، سونی، اصفهان، وارش، باران و چندین جشنواره دیگر مورد استقبال قرار گرفت و نامزد بهترین فیلم از جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه معتبر «کلرمونت فراند» Clermont-Ferrand در کشور فرانسه شد.
همچنین فیلم‌های تلویزیونی «لحظه‌ها به فروش می‌رسند»، «تستی در شهر»، «طلوع آفتاب»، «درختی که با باد خفه می‌شد»، «از زمانی که آتش وجود دارد، می‌سوزم»، «رنج نامه»، «از زمانی که تیغ وجود دارد، قربانی هستم»، «مشغلان» و … برخی از ساخته‌ها و تولیدات وی هستند.
هنرمند رحیم ذبیحی، به عنوان يک چهره شناخته شده در عرصه فيلم‌سازی، عضو كميته داوری و هيئت انتخاب جشنواره فيلم «دياربكر» ترکیه در سال 2005، عضو هيئت داوران جشنواره فيلم كوتاه «سليمانيه» در سال 2004، عضو هيئت داوران جشنواره فيلم كوتاه «رانيه» اقلیم کُردستان در سال 2005 بود و دستيار كارگردان و برنامه‌ريز در فيلم سينمايی «اسب» ساخته «مهدی اميد» کارگردان کُرد عراقی با مدیریت فیلمبرداری «ورج اصلانی در سال 1384 و هم‌چنین عضو گروه كارگردانی فيلم سينمایی «تنهایی باد» به کارگردانی وحيد موساييان در سال 1383 بوده است.
موضوعات بیش‌تر فیلم‌های ذبیحی به خشونت علیه زنان و کودکان و قربانیان جنگ می‌پردازند. وی در بيش از 50 رويداد سينمایی ملی و بين‌المللی حضور داشته و جوايز متعددی را كسب كرده بود. وی در بيش از 50 رويداد سينمایی ملی و بين‌المللی حضور داشته و جوايز متعددي را كسب كرده بود.